online přenos přednášek

NEWSLETTER AV ČR
Máte-li zájem o zasílání e-mailů se zajímavostmi ze světa vědy a techniky, napište nám Vaši e-mailovou adresu:

nakladatelství ACADEMIA

 

ov-small.png

 

Hledej v programu

Generální partner

Skupina ČEZ

 

Hlavní partner 

 

RSJ

Hlavní partner 

 

Neuron

Hlavní on-line partner  

Lenovo

 

Hlavní mediální partner

 

Česká televize

Mediální partner 

2_MF_DNES.jpg

Mediální partner 

 

technet.cz.jpg

Mediální partner 

2_Cro_Radiozurnal.jpg

Mediální partner 

Lidé a Země

Mediální partner 

100+1 logo

Mediální partner 

3_Svet_objevu.jpg

Mediální partner 

Computer logo

Spolupracující organizace

 

British-Council

Spolupracující organizace

Národní technické muzeum

Spolupracující organizace

1_Galerie_Vankovka.jpg

Spolupracující organizace

Kriminalistický ústav Praha

Spolupracující organizace

 

akc.avcr.cz

Spolupracující organizace

1. lékařská fakulta UK

Spolupracující organizace

Vyšší odborná škola publicistiky Praha

Spolupracující organizace

2_Prirodovedci.jpg

Spolupracující organizace

Muzeum policie

 

logofacebook-small.jpg

banner_SSC.png

 

SCIAP_logo_RGB.jpg

on-line přenosy LENOVO Lenovo
Nemůžete k nám přijít na přednášku festivalu Týden vědy a techniky, která vás zajímá? Nevadí!
Podívejte se na aktuálně probíhající přednášku on-line, nebo si ji v klidu vychutnejte ze záznamu.

ON-LINE PŘENOS
ZÁZNAMY PŘEDNÁŠEK

My a klokani aneb Česko-australské vztahy v dějinách

14.11.2013

Austrálie je od nás nejvzdálenější kontinent – ale i na jejím poznání se podíleli Češi. Snad proto, že nám klokani a podobná zvířátka byla tak nějak sympatická...


Pohled do nanosvěta pomocí elektronového a iontového mikroskopu

14.11.2013

Nanotechnologie a nanosvět je fenoménem začátku 21. století. Ukážeme, jak se do nanosvěta díváme, jak jej spoluutváříme a k čemu nám je nanosvět dobrý.


Dino-sutra aneb Vše, co jste chtěli vědět o sexu dinosaurů, ale báli jste se zeptat

14.11.2013

Provedeme vás druhohorami v našem pralese i moři a řekneme vám vše, co jste chtěli vědět o rozmnožování dinosaurů. Napadlo vás vůbec někdy, jak se pářil takový stegosaurus při své obří váze a ochrannými štíty na zádech?


Jsou estrogeny zázračné hormony?

14.11.2013

Estrogeny jsou primárně považovány za samičí pohlavní hormony a jsou produkovány především ve vaječnících. Kromě řady jiných, méně známých funkcí, hrají estrogeny u samic důležitou roli v regulaci estrálního/menstruačního cyklu.Rostliny ve vývoji: co s nimi máme a nemáme společného

14.11.2013

Rostliny se na první pohled jasně liší od "klasických" živočichů, např. obratlovců. Při studiu hormonálních regulací a vývoje jedince však vyvstávají nečekané paralely…


Achilleův štít jako předchůdce astronomických modelů Země

13.11.2013

18. zpěv Íliady je z větší části tvořen detailním popisem Achilleova štítu, který vlastně představuje pozoruhodně komplexní astronomický model. Přednáška předloží podrobnou interpretaci pasáže jako relativně samostatného pojednání a dále naznačí jak vztahy k obecně indoevropským představám o světě


Muži a ženy z pohledu neurofyziologie

13.11.2013

Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili.


GMO plodiny – hrozba nebo šance?

13.11.2013

Téma genetických modifikací je opředeno mnoha mýty a často také emocemi. Zkusme je spolu poodhalit a provést i malou sondu do lidského myšlení.Mladí a zdraví?

13.11.2013

Jak zdravě žijí středoškoláci ve srovnání s vrstevníky ze zemí EU? Má mít naše mládež obavy o svoje zdraví? Příspěvek včetně ukázky výstupů mezinárodního výzkumného týmu EU, projektu Sophie


Facebook způsobuje rakovinu a jiné nesmysly v novinách

13.11.2013

Pomáhá čokoláda hubnout? Je štěstí nakažlivé? Způsobuje Facebook rakovinu? Vědecký diskurz dostává často v masových médiích pořádně na frak. Historicky jsou si přitom masová média s vědeckým výzkumem velmi blízké. Proč dochází k jejich rozchodu?


Vliv znečištěného ovzduší na průběh a výsledky těhotenství

13.11.2013

Znečištěné ovzduší prokazatelně ovlivňuje - jak říkáme - výsledky těhotenství. Karcinogenní látky v ovzduší, které působí na těhotné maminky, snižují porodní váhu novorozenců a také indukují v organismu změny, způsobující ve středním věku zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, hypertenze a cukrovky.


Mikroreaktory – LEGO pro chemické inženýry

13.11.2013

Mikroreaktor není kapesní Temelín. Naopak, mikroreaktory jsou chemická zařízení pro bezpečnou výrobu i velmi nebezpečných látek, např. výbušného nitroglycerinu. Svými rozměry jsou mikroreaktory jako stvořené pro komplikované reakce, které vyžadují velmi přesné řízení provozní teploty a tlaku.Veřejné prostory v Praze a jejich uživatelé

13.11.2013

Útulné, obyvatelné město vyhovující našim potřebám si jistě přeje každý. Nároky lidí na veřejný prostor jsou ale různé. Jak využívají Pražané svoje veřejné prostory? V roce 2013 jsme se na tuto otázku zaměřili podrobněji a uskutečnili k tomuto tématu sérii pozorování. Nyní se můžeme podělit o výsledky.


Jak funguje (a někdy nefunguje) imunitní systém

12.11.2013

Imunitní systém chrání náš organismus před nebezpečnými mikroorganismy a pomáhá odstraňovat abnormální buňky (např. poškozené nebo nádorové).


Star Trek v laboratoři: Tažný paprsek realitou

12.11.2013

Posluchači budou seznámeni s principem silového působení světla na objekty různých velikostí, od slunečních plachetnic po nanočástice. Dále bude představena řada praktických aplikací silových účinků světla v mikrosvětě.


Tajuplné neutrino

12.11.2013

Jak tato hypotetická částice zachránila zákon zachování energie. Proč bylo tak nesnadné prokázat její existenci? Jde zřejmě o nejpočetnější a přesto nejméně prozkoumanou základní částici hmoty.DNA slabikář: vybrané lekce ze čtení genetické informace

12.11.2013

Vlastnosti informace a genetická informace Život se mimo jiné vyznačuje tím, že obsahuje, zpracovává a vytváří informace. Informace v organismech jsou obsažené v různých strukturách.


Prameny lidové hudby v digitálním věku

11.11.2013

Lidová hudba je oblastí považovanou za krásnou a důležitou, ale zároveň tak trochu odsouzenou do muzejních archivů či na pódia letních festivalů. Jak je to dnes s lidovou hudbou ve skutečnosti a jaký je osud pramenů k jejímu výzkumu v akademických institucích.


Stratocaching, jedinečný geolokační experiment v ČR

11.11.2013

Redakce Technet.cz vás zve na expedici na půl cesty do vesmíru. Neděláme si legraci. Ještě letos se budete moci s námi v přímém přenosu vypravit do výšky kolem čtyřiceti kilometrů nad naši matičku Zemi.


Kdo má spolehlivý recept na správné rozhodování?

11.11.2013

Mnohé praktické problémy spojené s rozhodováním lze řešit pomocí tzv. bayesovských sítí. Bayesovská síť modeluje daný rozhodovací problém pomocí teorie grafů a teorie pravděpodobnosti. Umožňuje tak zpracovat dostupné přesné i nepřesné údaje do jednoduchého, srozumitelného doporučení, které usnadní rozhodování.Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?

11.11.2013

Kvantové počítače představují jednu z nejrychleji se rozvíjejících disciplín současného výzkumu, která přitahuje stále více pozornosti široké veřejnosti. Důvodem je, že uchování a zpracování informace na úrovni mikrosvěta (např. na úrovni atomů, či fotonů), kde platí zákony kvantové mechaniky, může přinést obrovské zrychlení při řešení konkrétních výpočetních úloh.


Richterova stupnice – fakta a mýty aneb Jak jinak a lépe měřit zemětřesení

11.11.2013

V r. 1935 představil americký seismolog Charles Richter metodu, pomocí níž je možné na základě analýzy záznamu seismických vln, tzv. seismogramu, ocenit velikost příslušného zemětřesení jediným číslem, které bylo nazváno po vzoru astronomů magnitudo.


Budoucnost patří uhlíkatým nanomateriálům

11.11.2013

V poslední době jsme svědky nebývalého nárůstu zájmu o uhlíkové nanostruktury, od nanodiamantu přes kulovité fullereny, uhlíkové nanotuby a v neposlední řadě grafen. O jejich významu svědčí i fakt, že za objev dvou z nich byly v uplynulých letech uděleny Nobelovy ceny.


Světem Internetu bezpečně

8.11.2013

Jaké služby v prostředí Internetu používáme? Mailujeme? Chatujeme? Máme svou webovou stránku nebo profil v prostředí sociálních sítí? Zveřejňujeme informace o svém životě, plánech, názorech, zpřístupňujeme fotky z dovolené a absolvovaných společenských akcích?Jiné světy: „Divoši“ v Louvru

8.11.2013

Výchozím bodem přednášky je anketa, uspořádaná v roce 1920 francouzským kritikem Felixem Fénéonem a kladoucí otázku, má-li být tradiční umění obyvatel subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky vystaveno ve stálé expozici pařížského Louvru.


Hormesis – nový pohled na stárnutí, rakovinu a chemii

7.11.2013

Všichni jsme z různých zdrojů pravidelně masírováni "zaručeně vědeckými" fakty i "prastarými" moudry o tom, co je zdravé a co nám naopak škodí. Pokud se ale podíváme na skutečné výsledky skutečně vědeckých studií, nalezneme fascinující skutečnosti, které těmto tvrzením jednoznačně odporují.


Projekt HiLASE: vývoj nové generace laserů pro high-tech průmysl a výzkum

7.11.2013

HiLASE (High average power pulsed LASErs, www.hilase.cz) je projekt Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i., jehož hlavním cílem je vybudování národní platformy pro výzkum a vývoj diodově čerpaných pevnolátkových laserů nové generace.


Roztroušená skleróza: mýty a skutečnosti

7.11.2013

Zvyšující se počet pacientů s roztroušenou sklerózou dává tušit, že ve vzniku tohoto onemocnění hrají podstatnou roli faktory prostředí. Poznání patologických dějů v rozvoji choroby a rychlý vývoj léčebných možností ovlivňujících imunitní systém poprvé v historii vedou k oddálení invalidity těchto mladých nemocných.Simulace, superpočítače... a matematika

7.11.2013

Díky počítačům dnes můžeme věrně simulovat fyzikální, technické či biologické jevy, o kterých naši předchůdci získávali představu pouze pozorováním, experimenty a nebo vůbec ne.


Cyrilometodějská misie na Velké Moravě a počátky slovanské vzdělanosti

7.11.2013

Kníže Rastislav požádal o byzantské misionáře, aby mu v jeho zemi zřídili samostatnou, na franském episkopátu nezávislou církevní diecézi. Konstantin-Cyril a Metoděj však z vlastní iniciativy s velkolepým kulturním programem.


Energie vody

7.11.2013

Bez vody není života, nemohla by bez ní být ani energetika. Odborník z energetické společnosti ČEZ vysvětlí úlohu vody v energetice, představí základní typy vodních elektráren, jejich principy, místo v elektrizační soustavě, výhody, nevýhody.


Historie výzkumu nejextrémnějšího stavu hmoty

7.11.2013

Jaderná hmota ve stavu kvark- gluonového plazmatu patří určitě k tomu nejextrémnějšímu stavu, který lze ve vesmíru najít nebo se zde vyskytoval. V přednášce bude vysvětleno, o jakou hmotu se jedná.Volné radikály a antioxidanty. Aplikace v biochemii, lékařství a průmyslu

7.11.2013

Volné radikály nejsou jen nebezpečné, ale hrají také výraznou pozitivní roli. V biochemii, v lékařství (léčení nádorů, kardiovaskulární problémy, cukrovka), ekologie (odstraňování toxických látek), průmysl (syntézy, stabilizace produktů)


O Higgsově bosonu a jiné zvířeně

6.11.2013

Budou diskutována fakta a mýty o roli Higgsova bosonu v dnešní teorii elementárních částic a kosmologii a bude ukázáno, jak klikatou cestou se došlo možná až k Nobelově ceně.


Projekt ITER a budoucnost termojaderné energie

6.11.2013

Zvládne naše technika energii hvězd? Civilizace dosáhla od doby průmyslové revoluce nevídaného rozvoje. Jednou z nutných podmínek technického pokroku bylo i zvládnutí mohutných energetických zdrojů.


Megasesuvy na vulkanických ostrovech

6.11.2013

Obří sesuvy na vulkanických ostrovech patří mezi největší známé svahové pohyby na Zemi. Jsou známy z Havaje nebo Kanárských ostrovů. My se vydáme na ostrovy La Palma a El Hierro, nejmladší z Kanárských ostrovů.Zámek Troja, jeho výzdoba a umění ve světě

6.11.2013

Zámek v Praze-Troji, který nechal postavit hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka, patří mezi nejpozoruhodnější středoevropské stavby 17. století. Trojský zámek je ovšem zajímavý nejen svou architekturou.


Kmenové buňky a umělé náhrady tkání v moderní medicíně

6.11.2013

Aplikace zákonitostí a metod inženýrství a přírodních věd na vývoj biologických náhrad slouží k obnově, zachování nebo zlepšení funkcí tkání.


Kolik je na světě druhů ryb?

6.11.2013

Všichni obratlovci na této zemi jsou ryby dvou hlavních evolučních linií – paprskoploutví a násadcoploutvé. Ta první zahrnuje dnes více jak 40 tisíc taxonomicky známých druhů a jejich známý počet stále narůst novými a novými popisy.


Přesný čas ve vědě a technice

6.11.2013

Jednotka času - sekunda je ze všech fyzikálních jednotek nejpřesněji definována, realizována, měřena a je možné ji snadno šířit. Přesné časově-frekvenční metody se uplatňují ve většině současných radioelektronických systémů.Což takhle stát se supermanem? aneb Možnosti zdokonalení lidské bytosti a etické a právní otazníky...

5.11.2013

V posledních dekádách minulého století se s palčivou naléhavostí objevila nová otázka – pokud současné biotechnologie umožňují vylepšovat vlastnosti lidského organismu, měly by být využívány?


Které zdroje znečištění ovzduší poškozují naše zdraví nejvíce?

5.11.2013

Závisí důsledky emise škodlivin do ovzduší na místě a čase, ve kterém jsou vypuštěny? Přispěje snížení emise vždy ke snížení poškození zdraví lidí nebo poškození přírody?


Makromycety v dějinách člověka aneb Houby a lidé, lidé a houby

5.11.2013

Stručný přehled historie poznávání a využívání hub od lidové medicíny po moderní biotechnologie. Šamani, šarlatáni, lékaři, chemici, farmaceuti, lesníci i kuchaři spojení s jedním tématem - jedlými i jedovatými houbami.


Příběhy z dějin československého státu

5.11.2013

Příběhy z dějin československého státu jsou také příběhem o spolupráci počítačových expertů, výtvarníků a historiků na vývoji výukové hry. Dr. Cuhra z Ústavu pro soudobé dějiny bude hovořit o tom, jaké příběhy tým historiků pro hru „Československo 38–89“ vymyslel a pročGravitace a vesmír

5.11.2013

V této přednášce si populární formou shrneme současný pohled na roli gravitace ve vesmíru. Shrneme základní aspekty Einsteinovy obecné relativity, budeme hovořit o GPS, sluneční soustavě, neutronových hvězdách, černých děrách...


Velká zemětřesení: co víme a co bychom ještě rádi věděli

5.11.2013

V posledních letech postihlo Zemi několik ničivých zemětřesení. Jedná se o obvyklý sled událostí, nebo je něčím výjimečný? Souvisí spolu zemětřesení geograficky vzdálená?


Fascinace českým právem – kritický náhled

4.11.2013

Přednáška je založena na analýze rozsáhlých databází o českém právním řádu vytvořených v ÚSP AV ČR. Český právní řád vykazuje řadu fascinujících znaků, které jsou pro tradiční evropské demokracie překvapující.


Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

4.11.2013

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie.Vláknové lasery – jasné světlo ze skleněných nitek

4.11.2013

Vláknové lasery patří mezi nejpůsobivější úspěchy fotoniky posledních let. Poskytují hrubou sílu využitelnou pro řezání a sváření v průmyslu, ale lze je nalézt i v delikátních zařízeních vyvíjených pro dosud nejpřesnější měření frekvence a času.


Jaká matematika se ukrývá v pražském orloji?

4.11.2013

V roce 2010 jsme oslavili 600 let vzniku orloje na Staroměstském náměstí v Praze. Přednáška bude o tom, co vše orloj ukazuje a jaké matematické principy a triky k tomu využívá. Zmíníme se i o matematických a astronomických omylech, které provázejí pražský orloj již po staletí.


K jádru příčin vzácných geneticky podmíněných chorob

4.11.2013

Rettův syndrom, GAPO syndrom, Wilsonova choroba, fenylketonurie - to je jen několik známějších názvů chorob, které patří mezi tzv. vzácná onemocnění. V rámci Evropy se nemoc považuje za vzácnou, jestliže jí onemocní méně než 5 osob z každých 10 000.


Co může prozradit Titan o Zemi aneb Existuje zrcadlo do naší minulosti

1.11.2013

Největší Saturnův měsíc Titan, jako jediný objekt ve sluneční soustavě (kromě Země) je obklopen atmosférou, která je tvořená převážně dusíkem, metanem a stopově vyššími uhlovodíky. Titan proto představuje pro vědce „zmrzlý“ model Země s redukční atmosférou, tedy v období před vznikem života, který vedl k produkci kyslíku.Svět před Kolumbem: Obraz světa na středověkých mapách

1.11.2013

Jak si představovali lidé ve středověku svět? Věděli, že je naše země kulatá? A jestliže ano, věřili v existenci protinožců?

Přednáška se zaměří na antický a středověký obraz světa, který představí na základě středověkých světových map (mappae mundi).


Až se ucho utrhne - o únavě materiálu a jiných patáliích

29.9.2013

Může se hliník unavit i jinak, než cestou do Humpolce? Jak a proč vznikají trhliny v materiálech? Proč mají letadla kulatá okénka? Co o únavě materiálu věděla už vaše babička, a jaké metody používáme dnes?


Jak se použije matematika v archeologickém průzkumu nebo ve vašem MP3 přehrávači

29.9.2013

Elementární úvod do zpracování jedno- a dvourozměrných dat, včetně dat zvukových a obrazových. Postupy jsou známy již desetiletí a od skromných počátků se dnes základní algoritmy dostaly do standardních balíků programů. Důležitá je efektivnost zpracování, protože se často jedná o obrovské množství dat (například při zpracování obrazové informace).


Život před povodní, s povodní a po povodni

29.9.2013

Každoročně na území ČR dochází k bleskovým povodním, které se vyskytují v letním období v lokálním měřítku s katastrofálními důsledky. Bleskové povodně v důsledku svého malého plošného rozsahu zpravidla nejsou včas detekovány systémem integrované výstražné služby.Jak se propadne fyzice nikoliv z fyziky

29.9.2013

Elektrony tvoří chemické vazby, a tak umožňují vznik molekul. Je to ale role, která se dá překroutit, takže elektrony chtě i nechtě mohou vazby rozbít. Zatímco v polovodičovém průmyslu je tato schopnost vyhledávaná, v biologii může vést na nechtěné poškození buněk ústící například ve vznik rakoviny.